S subvencijo je toplotna črpalka dostopna po ugodnejši ceni
| Članek je bil prebran 141 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Toplotna črpalka velja za način ogrevanja z višjo začetno naložbo, ki se lahko že v nekaj letih povrne. S prijavo na javni poziv za nepovratno finančno spodbudo za rabo obnovljivih virov energije in večjo energetsko učinkovitost stavb pa se ta naložba povrne še hitreje. Namen teh javnih pozivov je povečanje rabe obnovljivih virov energije in večja energijska učinkovitost v stavbah ter zmanjšanje prekomerne onesnaženosti zraka z delci PM10 in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka. S takšno finančno spodbudo oziroma subvencijo je toplotna črpalka dostopna po ugodnejši ceni in dosegljiva vsem prebivalcem Slovenije.

Punca v rdečem puloverju

Toplotna črpalka ne potrebuje goriva

Naložba v toplotno črpalko je resda višja, vendar izračuni kažejo, da so glede na njeno življenjsko dobo povprečni stroški izjemno nizki. To je predvsem zaradi majhne porabe energije, saj za svoje delovanje koristi obnovljive vire energije, kot je zemlja, voda podtalnica in zrak iz okolja. Pri tem uporabi zelo malo električne energije, zato so stroški, povezani z ogrevanjem, izjemno nizki. Če primerjamo z ogrevanjem s pečjo na drva, ki se jo lahko kupi že od 500 – 4.000 EUR, so stroški drv v samo eni kurilni sezoni med 800 – 2.250 EUR, odvisno, kako velike prostore ogrevamo. To pomeni, da v 20 letih, kolikor je življenjska doba toplotne črpalke, lahko privarčujemo okoli 40.000 EUR, če se ogrevamo s toplotno črpalko in ne na drva, katerih cene se vsako leto višje.

Toplotna črpalka – cene

Na tržišču je več tipov toplotnih črpalk, ki se razlikujejo po ceni, moči, številu grelce in drugih lastnostih. Prav tako je velika izbira ponudnikov, ki so zastopniki posameznim bolj ali manj priznanih blagovnih znamk, kar prav tako vpliva na ceno. Eden bolj priznanih proizvajalcev toplotnih črpalk, ki so v Sloveniji dostopne po različnih cenah, je Daikin. Cene njihovih nizkotemperaturnih toplotnih črpalk zrak-voda se gibajo med 4.000 -9.000 EUR, srednje temperaturnih toplotnih črpalk zrak-voda med 4.000 – 7.000 EUR, visokotemperaturnih toplotnih črpalk zrak-voda med 4.000 – 12.000 EUR, srednje temperaturne toplotne črpalke slanica-voda med 11.000 – 15.000 EUR in sanitarne toplotne črpalke med 2.000 – 3.000 EUR. V ceno toplotne črpalke ni všteta montaža in morebitna dodatna oprema, kar je lahko še manjši strošek.

Cena naj ne bo edino merilo

Pri menjavi načina ogrevanja naj cena toplotne črpalke ne bo edino merilo. Gre za naložbo, ki vam bo dolgo služila in vam nudila udobje in toploto. Pri uradnem distributerju preverite lastnosti toplotnih črpalk ter ceno in izberite najprimernejšo za vaše potrebe.

© 30. 04. 2025 - SeeSky.si. Oglaševanje.