Na pomoč! Glivice na nohtih!
| Članek je bil prebran 1.207 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Glivice na nohtih prizadenejo mnogo ljudi. Glivice so sicer mikroorganizmi, ki se nahajajo v zemlji, na ljudeh in živalih, večina izmed njih pa je povsem neškodljivih. Določene vrste glivic pa pri človeku povzročajo glivične okužbe. Če tudi vi opažate spremembe na nohtih, potem ste verjetno posumili tudi na glivice na nohtih. Vaš sum je verjetno upravičen, saj podatki kažejo, da kar 20-30 % posameznikov nad 40 let oboleva za glivičnimi okužbami nohtov. Pri otrocih so tovrstne okužbe mnogo redkejše, saj so njihove noge bolje prekrvavljene, nohti jim rastejo hitreje, so manj debeli, manj je tudi poškodb kože in nohtov. Tveganje za okužbo z glivicami je večje tudi pri ljudeh, ki se bolj potijo, posebej pri športnikih, pri obiskovanju savn in bazenov, pri poškodbah nohtov, pri glivičnem obolenju kože na stopalih (atletsko stopalo),  pri bolnikih s sladkorno boleznijo in pri ljudeh, kjer je tovrstna okužba prisotna v družini (dedni vzrok).

glivice na nohtihKako glivice na nohtih izgledajo?

Najpogosteje se glivična okužba nohtov pojavlja na nohtih nog. Običajno je prizadet samo en ali nekaj nohtov, najpogosteje palec na eni ali obeh nogah. Na rokah so nohti redkeje prizadeti s to okužbo. Glivična okužba nohtov se lahko kaže različno. Običajno poteka tako, da se začne na prostem robu nohta, kjer opazimo belkasto ali rumenkasto obarvanje. To spremlja tudi krhkost in lomljivost nohta, lahko pa se noht tudi dvigne od podlage in se odebeli. V kolikor z zdravljenjem okužbe odlašamo predolgo, površina nohta povsem razpade.

V začetku je povsem običajno, da okužba obolelega sploh ne moti. Edina težava je v začetni fazi okužbe običajno estetski videz nohta. Če okužbe ne zdravimo, se lahko razširi na druge nohte, povzroča deformacije in celo bolečine pri hoji.

Kako pozdravimo glivice na nohtih?

Zdravljenje poteka dolgo, uspeh in čas pa sta pomembna od tega, kako hitro začnemo okužbo zdraviti – prej kot se soočimo s tem, hitreje jo je mogoče pozdraviti. Z zdravljenjem obnovimo noht in poskrbimo, da je ponovno normalnega videza. Če okužbe ne zdravimo več let, potem lahko nohti ostanejo celo trajno deformirani.

Kaj pa, če niso glivice?

Ni vsaka sprememba videza nohta že kar posledica glivic. Pogosto so tako vzrok sprememb poškodbe, ki so posledica neustrezne obutve ali raznih kožnih obolenj (npr. luskavica). Nohti se lahko spremenijo tudi zaradi raznih bolezni notranjih organov (npr. pljuč, srca, ledvic, prebavil, ipd.). Vendarle pa zdravniki ugotavljajo, da sta najpogostejša razloga za spremenjen videz nohta ravno luskavica in glivice na nohtih. Da bi svoj sum lahko potrdili, je potreben obisk zdravnika.

Več o tem, kako se znebiti glivic na nohtih!

© 19. 05. 2024 - SeeSky.si. Oglaševanje.